Strona główna
 

startAktualnościO przedszkoluProgramZajęcia dodatkowePlan dniaKim jesteœmy?PytaniaGaleriaKarta zgłoszeniowaKontakt

 

Dożynkowa

 ban_ada1.gif

 

ENTLICZKOWO - PROGRAM ADAPTACJI PRZEDSZKOLNEJ Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
13.02.2010.
banadapt3.jpg

DLA KOGO ENTLICZKOWO...

ent_ad3.jpgZajęcia w "ENTLICZKOWIE" skierowane są do dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły edukacji przedszkolnej z różnych względów, a są już gotowe do rozpoczęcia przygody związanej z grupą rówieśniczą, zajęciami w przedszkolu - wspólną zabawą i wyzwaniami. Wszystkich rodziców, którzy pragną, aby ich pociecha z radością, bez niepotrzebnego stresu przyszła do przedszkola, wiedziała co je tam czeka i potrafiła samodzielnie radzić sobie z wyzwaniami, zachęcamy do skorzystania z propozycji zajęć adaptacyjnych, które mają służyć przybliżeniu świata przedszkolnych zabaw, zasad i nieznanej dziecku rzeczywistości.
Zajęcia kierowane są zarówno do naszych przyszłych Przedszkolaków, jak również do dzieci, które będą uczęszczać do innych przedszkoli niż „entliczek-pentliczek".

WYJĄTKOWY CZAS ROZWOJU DZIECKA

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu i rozwoju społecznym. To dla dziecka jedno z najważniejszych wydarzeń wczesnego dzieciństwa, na które dobrze, aby było przygotowane.

ent_ad2.jpgPoczucie własnej wartości - tak potrzebne w dorosłym życiu  - buduje się głównie w wieku przedszkolnym. Wtedy też niezwykle intensywnie kształtują się nasze podstawowe nawyki i potrzeby - nasza osobowość. Jeśli dziecko funkcjonuje w tym czasie w środowisku budującym poczucie bezpieczeństwa, a rodzice i wychowawcy okazują mu przywiązanie emocjonalne (nie uzależniając go od siebie), to ma ono ogromne szanse na pełnię szczęścia osobistego i zawodowego w dorosłym życiu. Śmiało można powiedzieć, że „wszystko zaczyna się od Przedszkola".

ADAPTACJA PRZEDSZKOLNA

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci, które przed regularnym uczęszczaniem do przedszkola, miały pozytywne doświadczenia z zajęć adaptacji przedszkolnej, zdecydowanie łatwiej znoszą późniejszą konieczność rozstania z rodzicami. Dzieci te są bardziej otwarte na budowanie relacji z rówieśnikami i stosowanie się do zasad, jakie obowiązują w grupie przedszkolnej. Widzimy też, że rodzice tych dzieci czują się pewniej we współpracy z przedszkolem, co dodatkowo pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa ich pociech.

"ENTLICZKOWO", ... BO LICZY SIĘ DOBRY START!

ent_ad1.jpgAby pomóc dzieciom w przygotowaniach do przedszkolnej przygody opracowaliśmy autorski Program Adaptacji Przedszkolnej „ENTLICZKOWO", który kierowany jest do dzieci w wieku 2-3 lat, które nie rozpoczęły jeszcze edukacji przedszkolnej.

Program realizowany będzie w formie zajęć, które będą odbywać się raz w tygodniu. Będą trwać ok. 60 do 90 minut. Poprowadzą je doświadczeni nauczyciele wychowania przedszkolnego.

„Entliczkowo" oparliśmy na koncepcji inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, która w okresie najintensywniejszego rozwoju człowieka - jakiego doświadczają dzieci w wieku przedszkolnym  - pozwala wspierać dziecko w posługiwaniu się i myśleniu słowami, myśleniu naukowym i operowaniu cyframi, rozwoju ruchowym, muzycznym, myśleniu obrazami, rozwoju społecznym i wrażliwości przyrodniczej. Program będzie wspierał rozwój ciekawości u dzieci, ich kreatywność, umiejętności nawiązywania kontaktów rówieśniczych i współpracy.

TRZY KROKI DO SAMODZIELNOŚCI

ent_ad4.jpgPomysł oparty został na trzech stopniach budowania samodzielności dziecka, dzięki którym Państwa pociecha w sposób naturalny oswoi się z regułami przedszkola i samodzielnym funkcjonowaniem w grupie rówieśników:

Krok  I „Razem":  to czas wspólnej zabawy i aktywności, podczas której dzieci będą doświadczać bliskości i wsparcia rodziców.

Krok II „Obok": na tym etapie rodzice będę przebywać w sali zabaw, jako obserwatorzy.

Krok III „Samodzielnie": dzieci będą uczestniczyć w zajęciach bez udziału rodziców. Rodzice będę przebywać w sąsiedniej sali, bądź poza przedszkolem.

„JEDZIE POCIĄG Z DALEKA..."

ent_ad5.jpgCała strona metodyczna została ubrana w przyjazną maluchom fabułę, która pozwoli dzieciom poczuć się bezpiecznie w świecie pełnym fantazji, kolorów, zabaw, wierszyków i piosenek. Innymi słowy  znaleźć się w rzeczywistości, w której czują się najlepiej.  Fabuła zakłada, że każde zajęcia będą podróżą z dziecięcej stacji „Entliczkowo", po ciekawych dla dzieci zagadnieniach jak na przykład: Stacja Fantazja, Stacja Teatr, Stacja Bajka, Stacja Książka, Stacja Piosenka, Stacja Sport, Stacja Przyroda.

Dzieci w czasie naszych zajęć będą m.in.: sadzić i podlewać rośliny i obserwować ich rozwój, malować rożnymi technikami (np. palcami, na co często trudno zdecydować się w domu), poznawać nowe piosenki i zabawy ruchowe, uczyć się samodzielnego jedzenia, uczestniczyć w zabawach i olimpiadzie sportowej na placu zabaw. Wszystko w otoczeniu naszego Przedszkola, do którego chcemy aby dzieci wracały z uśmiechem i wypiekami na twarzy!

DODATKOWO RODZICOM GWARANTUJEMY (BEZPŁATNIE)

ent_ad6.jpgKonsultacje z psychologiem, pedagogami i logopedą (w wyznaczonych terminach),

Bezpłatny udział w warsztatach „Jak wspierać dziecko w pierwszych tygodniach uczęszczania do przedszkola",

Gotowość odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące edukacji przedszkolnej i udanej współpracy z Przedszkolem.

WARUNKI UCZESTNICTWA DZIECI W PROGRAMIE "ENTLICZKOWO"

Aby wziąć udział w programie prosimy wysłać podstawowe dane dziecka (ściągawka jakie informacje są nam potrzebne - kliknij) i Państwa telefon kontaktowy na adres Przedszkola przedszkole@entliczek-pentliczek.pl. Odpowiemy na każde zgłoszenie.

W zajęciach będzie mogła uczestniczyć grupa 12-ciorga dzieci. O zakwalifikowaniu do programu decyduje kolejność zgłoszeń oraz wniesienie opłaty miesięcznej - 120 zł  (w przypadku nieobecności dziecka opłata nie jest zwracana).
Zajęcia kierowane są zarówno do naszych przyszłych Przedszkolaków, jak również do dzieci, które będą uczęszczać do innych przedszkoli niż „entliczek-pentliczek".

SPOTKANIA...

Program rusza 15 marca 2010 roku. Spotkania odbywać się będą jeden raz w tygodniu w sobotę w dwóch terminach czasowych (zgodnie ze zgłoszeniem Państwa):
I grupa - 9.00-10.30
II grupa - 11.00-12.30

 Zobacz plakat...

ep_st1.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »