Strona główna
 

startAktualnościO przedszkoluProgramZajęcia dodatkowePlan dniaKim jeste�my?PytaniaGaleriaKarta zgłoszeniowaKontakt

 

Dożynkowa

 ban_ada1.gif

 

ZAJĘCIA SZACHOWE... Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
05.10.2009.

sza_01.jpg2 października 2009 roku odbyły się pierwsze zajęcia szachowe. Dla niektórych Przedszkolaków był to pierwszy kontakt z szachami, niektórzy natomiast radzili sobie doskonale i wykazywali się dużą znajomością tej gry - poprawnie nazywając figury, znając ich miejsce na szachownicy... Zajęcia prowadzi pani Irena Kasprzyk - mistrzyni FIDE, szachowa wicemistrzyni Polski, która trzeba przyznać nie tylko doskonale gra w szachy, ale również świetnie radzi sobie z dziećmi przekazując im tajniki królewskiej gry.

PROGRAM DO ZAJĘĆ SZACHOWYCH
„SZACHY SZKOŁĄ MYŚLENIA”

Celem realizacji zagadnień edukacji szachowej zawartych w programie „SZACHY SZKOŁĄ MYŚLENIA” jest wszechstronny rozwój osobowości dzieci.

  • Pragnę przekazać wiedzę i umożliwić zdobycie umiejętności szachowych. sza_02.jpg
  • Stworzyć warunki do rozwoju przeżyć emocjonalnych i estetycznych związanych z aktywnym uczestnictwem w różnych formach sportu szachowego.
  • Chcę pomóc w rozwoju zainteresowań szachami. Mobilizować do aktywnego udziału w zajęciach poprzez pobudzanie ciekawości, kreatywności i fantazji.
  • Rozwinąć myślenie i koncentrację oraz odpowiedzialność za podjęte decyzję.
  • Dążę do rozwinięcia sfery wolicjonalnej dzieci związanej z ukształtowaniem właściwej reakcji na sukces oraz porażkę.  sza_03.jpg

Szczegółowe cele edukacyjne – kształcenia i wychowania.
Pierwszy etap kształcenia, tzw. grupa początkowa

POBIERZ PLIK

Omówienie założeń dydaktycznych i wychowawczych.

sza_04.jpgPraca według programu „ SZACHY SZKOŁĄ MYŚLENIA” pozwoli wyedukować dzieci i młodzież na szachowym poziomie nawet pierwszej kategorii. Powinno się to wyrazić w odpowiednim rankingu oraz w wynikach sportowych danej jednostki. Ważny dla mnie jest nie tylko aspekt sportowy. Ta dyscyplina kształtuje postawy moralne, rozwija cechy myślenia i woli. Kształtuje mocny charakter. Przygotowuje ogólnie do wszelkiej twórczości poprzez rozwój koncentracji, kombinatoryki oraz elastyczności myślenia. Doskonali pamięć. Uczy pracowitości, wewnętrznej dyscypliny, odpowiedzialności, podejmowania decyzji. Pobudza ambicję i motywuje do wysiłku. W przyszłości, ułatwia zmaganie z problemami życia codziennego. Zajęcia szachowe odbywają się w grupie, w której dzieci nabywają, niezmiernie istotnych w życiu, umiejętności społecznych. Uczą się współdziałania, współzawodnictwa i pokory. Poznają swoje mocne i słabe strony. Dzięki udziałowi w rozgrywkach na różnych szczeblach odczuwają radość zwycięstwa i gorycz porażki. Uczą się szacunku dla siebie i innych. W pracy stosuję metody: wykład, prelekcja, pokaz z objaśnieniem, pogadanka, anegdota, dyskusja, gry dydaktyczne z wykorzystaniem szachownicy, współzawodnictwo, symultana, drama, ekspozycja, wycieczka. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa jednolita i zróżnicowana, zespołowa jednolita i zróżnicowana. sza_05.jpg

Rozporządzenie MEN z dn.6 stycznia 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania i podręczników oraz cofania dopuszczenia. Rozporządzenie MEN z dn.8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania oraz cofania dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

Przedstawiony program napisała:
mgr Irena Kasprzyk mistrzyni FIDE

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »